Angol hanganyag kezdőknek

Haladó és középhaladó tanulók számára könnyű angol hanganyagot választani. A középfokú nyelvvizsgához elengedhetetlen a szövegértést hanganyaggal gyakorolni. A TELC és az ECL külön hanganyaggal siet az angol nyelvtanuló segítségére.1070000089600

A kérdés továbbra is az, hogy a kezdő angol nyelvtanuló hol talál kezdőknek szóló angol hanganyagot? Mire kell figyelni az angol hanganyag kiválasztásánál?

A gyermekeknek szóló hanganyagok kavalkádját meg sem kísérlem átlátni. Kiválónál-kiválóbb műveket készítenek gyerekeknek, ehhez Zeller Gabriella módszerét ajánlom és természetesen a Helen Doron klassz kis rendszerét.

Bajban mindig ott vagyok, amikor  a tanulóim kezdők és otthoni nyelvgyakorlás céljából keresnek hanganyagot. Elmondom miért. Nem szeretem, ha túl sok ismeretlen kifejezéssel és nyelvtani szerkezettel találkoznak, mert megzavarja őket abban, amit éppen tanulnak. Ez úgy működik , hogy tegyük föl az egyszerű jelent tanuljuk és még semmilyen más igeidőt nem vettünk. Ezt gyakoroljuk, addig, amíg legalább 30-50 igét csípőből tud használni. Az egyszerű jelent gyakoroljuk, tehát semmi szükség a folyamatos-t belekevernem. De ha rossz hanganyagot adok a tanulónak, akkor – önhibáján kívül – képtelen lesz megtanulni az egyszerű jelent és a folyamatos jelent fogja használni lankadatlanul – persze hibásan. Fogalmam sincs miért van így, de hidd el, így van.

A folyamatos jelen dallama valami ilyesmi, I AM …. ING – TÁ-TI – TÁTÁ…. Persze LOL – de a lényege ez. Valahogy rááll az ember füle… Az egyszerű jelen meg tök furcsa – hiszen csak az ige maga és rá kell hangolódnunk, hogy hiányzik a személyrag, de ott van a személyes névmás.

Ez az aranyszabály sok más helyen is megfigyelhető: Könnyebb megtanulni VALAMIT, mint megszokni valaminek a HIÁNYÁT.

Könnyebben megtanulsz egy idegen kifejezést és kezded el használni azt, minthogy LESZOKJ egy kifejezés helytelen használatáról vagy leszokj egy töltelékszóról. pl. izé…..

Könnyebb megtanulni valaminek a használatát – mint megszokni valaminek a NEM használatát. (Megszokni, hogy valamit nem használunk.) A magyar igeragozást összeveteve az angollal, az a baj vele, hogy az angol jelen időben NEM használjuk a ragokat.

Ezután a kis kitérő után, eljutottunk a lényeghez. A kezdőknek való hanganyag kérdéséhez. Tehát semmi esetre sem szeretek haladó anyagot adni kezdőknek és sok tematikus kezdőknek szóló anyag sajnos belekeveri a magasabb nyelvtani szerkezeteket.

Amit én ajánlok:

A PC WORLD ajánlata – Angol nyelvoktató CD kezdőknek (ez a hivatalos neve és sajnos nem ismerem a szerzőt – ha valaki segítene: cikkiras@gmail.com ) PlaySationon és PC-n is lejátszható és lefedi azt a szókincset, amire alapfokon szükséged lehet.

Talán nem is tudod milyen szerencsés vagy, hogy a magyar az anyanyelved. Ugyanis a magánhangzók olyan bősége áll a rendelkezésünkre, hogy szinte bármilyen magánhangzót könnyen lemásolsz. Legyen szó akár angolról, akár németről vagy valamilyen egzotikus nyelvről. Ezért van bajban sok külföldi aki magyarul szeretne tanulni.

Nehéz az “Ö” az “Ü” “É” is – egy külföldinek.

Ha már némileg bírjuk az angol nyelvet, ajánlom ezt az angol hanganyagot – nagyban elősegíti az autentikus angolszász testbeszéd elsajátítását:

Az angol nyelvtanfolyam pedig a Be Happy Nyelviskolánál – mint azt már említettem.