2024. május 20., hétfő - Bernát, Felícia napja

mt

  • Kötelező védőoltások

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    fecskendőBCG: Bacillus Calmette- Guerin, azaz tuberkulózis, DTPa: diftéria, azaz torokgyík - tetanusz, azaz merevgörcs - pertusszisz, azaz szamárköhögés, IPV: inaktivált poliovírus, azaz gyermekbénulás, Hib: Haemophilus influenzae b okozta agyhártyagyulladás, MMR: morbilli, azaz kanyaró - mumpsz - rubeola, azaz rózsahimlő, DT: diftéria, azaz torokgyík - tetanyusz, azaz merevgörcs. (emlékeztető oltás)
  • Pneumococcus

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    szuriA pneumococcus (Strepto-coccus pneumoniae) a Strepto-coccus génuszba tartozó Gram-pozitív baktériumfaj. Ennek a baktériumnak ma már több mint 90 szerotípusát ismerik az kutatók, de ezek közül csak néhány jelent veszélyt az emberre. A poliszacharid tokkal rendelkező pneumococcus csak az embert betegíti meg, a veszélyes szerotípusok tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást, középfültő-gyulladást, esetleg halált is okozhatnak.
  • A védőoltások

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    injekcióA védőoltások a betegségek megelőzésére szolgáló gyógyszerek, melyeket injekcióval juttatnak be a szervezetbe. Az immunizálásnak kétféle, aktív és passzív változatát különböztetik meg. Az aktív immunizáláció esetén a szervezetet az antigén legyengített vagy veszélytelen formájával antitestek képzésére serkentik. A passzív immunizáció esetén az antitesteket egy másik élőlénnyel termeltetik meg, rendszerint az állatok számára ártalmatlan fertőzés révén, majd az így nyert szérummal, mely a szükséges antitesteket tartalmazza, oltják be az embert.
  • Szamárköhögés

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    csacsiA szamárköhögés vagy pertussis cseppfertőzéssel terjedő, a Bordetella pertussis baktérium által okozott, súlyosan fertőző betegség, mely leginkább a kisgyermekeket támadja meg. A betegség kezdeti fázisában először megfázásszerű tünetek, tüsszögés, orrfolyás jelentkeznek. Ez a kezdeti fázis rendszerint 1, maximum 2 hétig tart. A második fázisban a betegnek jellegzetes köhögési rohamai lesznek, amit a légutakban felhalmozódott nyák okoz, mely folyamatosan húzószerű, szamár által kiadott hangra hasonlító köhögésre ingerli a beteget. Ezt nevezzük a paroxizmus szakaszának.
  • Tuberkulózis (TBC)

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    tüdőA gümőkór vagy tuberkulózis (TBC) egy olyan fertőző betegség melyet a Mycobacterium tuberculosis baktérium okoz, és leginkább a tüdőt támadja meg (pulmonáris tbc), de megtámadhatja a központi idegrendszert (meningitisz), a nyirokrendszert és a keringési rendszert (miliáris tbc), az ivarszerveket/húgyutakat, csontokat és ízületeket is. A beteg tüdejében rögök keletkeznek, innen a betegség magyar neve: gümőkór.
  • Kanyaró

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    KanyaróA kanyaró [latinul morbilli, angolul measles vagy rubeola (nem tévesztendő össze a rózsahimlővel!)] egy vírus által okozott emberi megbetegedés. A vírus a beteg ember váladékaival ürül, s cseppfertőzésként terjed. A fertőződés után 9–11 nap múlva hirtelen fellépő nátha, láz, köhögés és kötőhártya-gyulladás jelentkezik, valamint a szájüregi nyálkahártyán úgynevezett Koplik-foltok jelennek meg. Később kiütések alakulnak ki a bőrön, egyúttal a láz csökken.
  • Tudnivalók a hepatitis A betegségről

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    Tudnivalók a hepatitis A betegségrőlA hepatitis tulajdonképpen a máj gyulladását jelenti. Ezt az állapotot vírusok is okozhatják, ezeket vírushepatitiseknek nevezi az orvosi szaknyelv. Többféle hepatitis vírus létezik, a legismertebb és leggyakoribb fajtája a széklet útján terjedő hepatitis A, ezt követi gyakoriságban a vérrel és testnedvekkel, szexuális úton terjedő hepatitis B fertőzés, illetve a hepatitis C.
  • Hepatitisz

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    Hep AA májgyulladás vagy hepatitisz (hepatitis) a máj heveny vagy idült gyulladásos megbetegedése, melyet elsősorban különböző vírusfertőzések, de más károsító hatások is okozhatnak. Vezető klinikai tüneteikben sok a hasonlóság, jellemző a sárgaság, de kórokozóik és az okozott betegségek különböznek egymástól. A jelenleg ismert hepatitis vírusokat A-tól G-ig jelzik és X-szel jelölik a még nem azonosított vírusokat.
  • Rózsahimlő

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    rubeolaA rózsahimlő, más néven rubeola (angolul rubella), enyhe tünetekkel, egyebek között mérsékelt lázzal, végtagfájdalmakkal, nyaki és a tarkótáji nyirokcsomók megduzzadásával és kiütéssel járó ragályos vírusfertőzés. A betegség köhögés, tüsszentés, és az orrváladékkal, ill. a nyállal kapcsolatba került, meg nem mosott kéz révén terjed.
  • Diftéria

    Picibabával » Vizsgálatok, oltások

    gyíkA diftéria (torokgyík) fertőző, néha halálos kimenetelű betegség, amelyet a Corynebacterium diphteriae baktérium okoz. Először a felső légutakban jelenik meg bőrre emlékeztető, kékesfehér hártya, ezt enyhe láz, torokfájás és levertség követi. Immunizált állatok véréből készített védőoltással előzhető meg.

  • PocakkalHétről-hétre
    • Hányadik hétben vagy?

Adaptive Media