2024. május 20., hétfő - Bernát, Felícia napja

mt

  • Lépésről-lépésre - Önállóan enni 4.

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    barackTisztában vagyok vele, hogy az idő mindennél fontosabb, és a déli lefekvés előtt betervezett 20 perces étkezést senki sem szívesen nyújtja el egy órásra, mert a gyermek nyűgös, fáradt lesz a végére, és mi is szívesen nyújtóznánk egyet a délelőtt fáradalmai után. Néhány hetet viszont rá kell szánnunk arra, hogy a kicsi hozzászokjon a szilárd táplálék egyedüli elfogyasztásához. Azaz lehet, hogy nem is hetekről, hanem inkább hónapokról beszélünk, és tudom, hogy egyszerűbb gyorsan a gyerek szájába lapátolni a fa-latokat, mégis föl kell áldoznunk az időnk egy részét, hogy ezt a készséget magabiztosan elsajátítsa gyermekünk.
  • Tejtermékek

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    TejtermékekTermészetesen a tejtermékekből a natúr ízeket javasolják a szakemberek, hiszen egy joghurtot könnyen gazdagíthatunk házilag is gyümölcsökkel, gabonapelyhekkel. Az eredmény egy tápláló és egészséges tízórai.
  • Hogy néz ki a helyes mellre helyezés? (folytatás)

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    szoptatásÚjszülött mellett előfordulhat, hogy mondjuk, délután ötkor az anyuka mindent eldob a kezéből, beül a szoptatós fotelba, és tízkor kiszáll, ami rettenetesen hangozhat, ha az embernek még nincsen babája. Talán nagyon nagy szemléletváltást jelent, de meg kell, mondjam: egyrészt már önmagában az, amikor az embernek gyereke születik egy nagy szemléletváltás, akárhogy táplálja is, akármit is csinál vele. Másrészt, amikor az ember ebben benne van, akkor nem így érzékeli, akkor ez teljesen természetes folyása a napoknak, és megtanul vele élni, a napjai részévé válik.
  • Hogy néz ki a helyes mellre helyezés?

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    szopiAkármilyen pózt választunk is, nagyon fontos, hogy a kisbaba a teljes testével forduljon a mell felé. Ne csak a fejét csavargassa arra, amerre a cici van. Erre jó támpont az, hogy a kisbabának a füle, a válla és a csípője egy vonalban legyen akár fekszik az anya, akár ül. Ha fekszik, akkor meg lehet támasztani egy kis takaróval vagy egy kis törölközővel a baba hátát, hogy ne hengeredjen vissza, maradjon az oldalán fekve.
  • Saját étel vagy kész bébiétel?

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    befőttHa azt szeretnénk, hogy gyermekünk mihamarabb velünk együtt kanalazza a vasárnapi ebédet, akkor érdemesebb a házikosztra szoktatni. Amíg csak 1-1 kanálkával eszik, addig felesleges az üveges étel, hiszen nem fogy el, felbontás után pedig csak 2 napig tárolható, és hiába kapja még 2 napig a már felbontott ételt, valószínűleg így sem fog elfogyni. Ezért ilyenkor sokkal praktikusabb egy negyed almát összeturmixolni, a maradékot meg megehetjük mi.
  • Kövér a gyerek - Nem vesz tudomást róla a szülő

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    arcEgy felmérés felfedte: az elhízott gyerekek szüleinek csaknem fele nincs tisztában azzal, hogy gyermeke kövér, vagy egyszerűen nem hajlandó tudomást venni róla. Victoriában több mint 2 100 gyermeket és családját vizsgálták meg. A túlsúlyos gyerekek szüleinek 49 %-a úgy vélte, gyermekük egészséges, átlagos súlyú.
  • Gyógytea keverékek tejelválasztás serkentésére

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    teaGyógyteakeverékeket magunk is összeállíthatunk: szerezzük be a kívánt keverékhez szükséges gyógynövényeket, és egy csavaros tetejű üvegbe egy mércével, mondjuk egy evőkanál segítségével adagoljuk az arányoknak megfelelő összetételben a füveket. Vagyis ahol 2 rész van írva, ott két kanál növényt, illetve nagyobb mennyiség keverésénél értelemszerűen a dupláját, tripláját vesszük az adagoknak. Az üveget a végén összerázzuk, "sékeljük", és felcímkézzük, dátumot, összetevőket is feljegyezve.
  • Főzzek, vagy bébiételt vásároljak?

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    maszat Nagyon sok információt, véleményt hallani a kész bébiételek mellett és ellenük is, így a hozzátáplálást kezdő anyukáknak nincs egyszerű dolguk a táplálkozási szabály-, és információrengetegben. Ezért egy picit próbáljuk mindannyian gondoljuk magunkat egy csecsemő édesanyjának a helyzetébe. Az első falatot mindenképp mi készítsük neki (szerintem). Ez azért nagyon fontos, hogy az anya pontosan tisztában legyen azzal, hogy mit ad a gyerekének
  • A szoptatás lelkisége

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    szopiMinden asszony, aki még nem élte át a szoptatás különleges élményét, eleinte szorongva, aggodalommal gondol rá. Tart tőle, hogy nem fogja tudni, hogy kell csinálni. Esetleg attól fél, hogy a tej nem lesz elég vagy elég jó a babának. Összefüggéseket keres és talál mások szoptatási tapasztalatai és mellmérete között. A saját édesanyja vagy testvére szoptatási készsége alapján előre elkönyveli, hogy neki menni fog-e vagy sem. Pedig megnyugodhatunk, ezeken a tényezőkön nem fog állni vagy bukni a dolog.
  • Erős immunrendszer pici korban! – védjük ki az allergiát és az asztmát

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    szopiAz őszi-téli megfázásos szezonban különösen oda kell figyelni a 3-4 éves kor alatti gyermekek táplálkozására, mivel egy betegség legyengítheti fejlődő immunrendszerüket, a tartós immunvédelmi probléma pedig a későbbiekben komolyabb, krónikus betegségekhez is vezethet (allergia, asztma). Ma már a 18 év alattiak 5-8 százaléka szenved például asztmában! Ne feledjük a súlyos betegségek kialakulásának hátterében a kisgyermekek helytelen táplálkozása is állhat!
  • Praktikák a szoptatáshoz

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    szpoiLehetséges, hogy ez az úgynevezett ajakfék túl rövid vagy vastag, így a kisbaba nem tudja kipöndöríteni az ajkát, amikor szopizik. Ugyanígy lehetséges például az, hogy a kisbabának túlságosan boltozatos a szájpadlása és ez okozza a fájdalmas szoptatást, pedig az ember mindent a nagy könyv szerint csinál. Ekkor is érdemes szoptatási szakemberhez fordulni, aki speciális, személyre szabott pózok kikísérletezésében segíthet a helyzet lehető legjobb megoldásában.
  • Igény szerinti szoptatás

    Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás

    szopiAz élettani adatok alapján a kisbabáknak sokkal jobban megfelel, hogy egyszerre kevesebbet, de sokszor vegyenek magukhoz, mint az, hogy bizonyos óránként 100-150-180, akárhány grammot. Ez az egész, "órára" szoptatás valójában a tápszeres táplálással jött be. A tápszeresen táplált kisbabáknak az evési szokásait próbálták meg visszafelé adaptálni a szoptatott kisbabákra. A tápszer egy nehezen emészthető valami, nagy túrógömböcöket képez a pocakban. Nagyon kemény munka, mire azt lebontja a kisbaba. Az anyatej nagyon könnyen emészthető valami...

  • PocakkalHétről-hétre
    • Hányadik hétben vagy?

Adaptive Media