szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) társadalmilag felelős költségvetési konszolidációra és az európai országok közötti szorosabb együttműködésre szólított fel, mivel úgy véli, hogy Európában nem szenteltek elég figyelmet az elhúzódó munkaerő-piaci válság társadalmi és gazdasági kockázatainak.

Az ILO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Irodája, a Nemzetközi Munkaügyi Tanulmányok Intézete a héten Genfben tartott magas szintű  konferenciát kiemelkedő nemzetközi szakértők, kormányok képviselőinek, az Európai Parlament tagjainak, valamint munkaadók és munkavállalók képviselőinek részvételével. Az ILO szerint Európa aggasztó képet mutat a munkanélküliség, a szegmentált munkaerőpiac miatt növekvő egyenlőtlenségek, a fiatalokat leginkább érintő bizonytalan foglalkoztatási formák, a bérek és a termelékenység közötti kapcsolat hiánya miatt.

Problémát jelent a szervezet szerint az is, hogy  gyengültek az "automatikus stabilizátorok", így a szociális védelem, vagy a kis- és középvállalkozások támogatása, emellett álláspontjuk szerint sérültek az alapvető munkavállalói jogok, és csökken a társadalmi párbeszéd (ami egyes dél-kelet-európai országokban megfigyelhető).

A konferencia megállapította, hogy míg ezek a tendenciák már a korábbi években  kialakultak, a válság felgyorsította és súlyosbította őket. Számos európai ország  a költségvetési hiány és az államadósság növekvő aránya miatt aggódva a gazdasági recesszióból  olyan politikák felé indult, amelyek megakadályozzák a munkahelyek helyreállását - véli az ILO.

A konferencián megvitatták, hogyan kell kezelni a költségvetési hiány és a hiányzó munkahelyek együttes problémáját, feltéve, hogy megvan az együttműködési készség az európai országok - különösen a többlettel rendelkező és hiánnyal küzdő  országok - között. Szó esett arról is, hogy hogyan lehet több politikai koherenciát teremteni a gazdasági, foglalkoztatási és szociális politikák közt, ideértve a vonatkozó nemzetközi munkaügyi normák tiszteletben tartását - olvasható a közleményben.

A politikai koherencia jó példáinak a fiatalok foglalkoztatására létrehozott G20 munkacsoportot, az EU 2020 stratégiát, a "Mozgásban az ifjúság" című  kiemelt kezdeményezést, és az ILO 2012-es Nemzetközi Munkaügyi Konferenciáján rendezendő "Fiatalok foglalkoztatási válsága" című vitát  sorolták fel. A résztvevők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy szükség van további intézkedésekre és azok végrehajtására más szakpolitikai területeken is.

A konferencia egyben új politikai javaslatok kidolgozására szólított fel az ILO Globális foglalkoztatási paktumának alapján, amelynek végrehajtása az európai kormányok és  uniós intézmények, valamint a multilaterális és ügynökségek közötti fokozott együttműködésen és politikai koherencián alapulna.

Ezeknek a politikai javaslatoknak a foglalkoztatási és szociális politikát, valamint a minőségi állásokat kell a gazdasági és pénzügyi politikák középpontjába állítaniuk, küzdeniük kell a munkaerő-piaci szegmentáció ellen, a hangsúlyt az oktatásra, képzésre és a fiatalok rendszeres foglalkoztatására kell helyezniük és kedvező környezetet kell teremteniük a termelő beruházások számára egyebek közt olyan állami bevételeket generáló intézkedésekkel, mint például a pénzügyi tranzakciós adó - áll a közleményben.